Adwent i Wielki Post są dwoma uprzywilejowanymi okresami roku liturgicznego, prowadzącymi nas do przeżycia i uczestniczenia w tajemnicach Wcielenia i Odkupienia. Po adwentowym cyklu „Czytaj Słowo”, który przygotowywał do świąt Bożego Narodzenia otrzymaliśmy wiele wyrazów wdzięczności za zmobilizowanie do codziennego czytania Ewangelii św. Łukasza. Autorzy podziękowań zachęcali jednocześnie do kontynuowania rozpoczętego dzieła i zmierzenia się z kolejną Ewangelią. Niestrudzony w animowaniu duszpasterskich przedsięwzięć ojciec Dawid skrzyknął nową, trochę zmienioną w stosunku do Adwentu ekipę, która podjęła się tego zadania. Podobnie jak w poprzednim cyklu pragniemy, by lektura Słowa Bożego wspierana komentarzami pomagała dostrzegać prawdę o człowieku, otaczającym go świecie oraz więzi łączącej ludzi z Bogiem. Wierzymy, że Ten, który pierwszy nas umiłował chce przez natchnione słowa Biblii przemawiać do nas każdego dnia i przypominać o wielkości powołania, którym zostaliśmy obdarowani.

Zasady pozostają niezmienione: przez cały Wielki Post codziennie będziemy zamieszczać na tej stronie kolejny fragment Ewangelii według św. Mateusza. Czasem będzie to cały rozdział, czasem jego fragment. Podzieliliśmy tekst Ewangelii w taki sposób, by rozłożyć lekturę na cały Wielki Post. Zachęcamy Was do poświęcenie każdego dnia tyle czasu, ile będzie Wam potrzebne, byście spokojnie przeczytali zaproponowany tekst. Gdybyście chcieli skorzystać z pomocy, to pod wybranym fragmentem zamieszczać będziemy trzy komentarze. Biblista, pan doktor Krzysztof Mielcarek będzie pisał komentarze biblijne, ojciec Paweł Kozacki OP będzie autorem cyklu rozważań „Opowieści celnika”, a autorami trzeciej grupy komentarzy będą Ojcowie Kościoła. Ich wypowiedzi pochodzą ze zbioru, który stworzył nasz współbrat święty Tomasz z Akwinu w latach 60. XIII wieku, a potomni zatytułowali Catena aurea (Złoty łańcuch). W niedziele będziemy przerywać cykl czytania Ewangelii, aby zapoznać się z muzyką wielkopostną i pasyjną, do której komentarze napisze rodzeństwo ojciec Mariusz Tabaczek OP i jego siostra pani Joanna Tabaczek. 

Zaczynamy w Środę Popielcową, czyli 13 lutego, a kończymy w Wielką Środę, czyli 27 marca. Teksty Ewangelii i komentarze będziemy zamieszczać na niniejszej stronie, a do tych, którzy wpiszą swój adres w okienko newslettera, będziemy wysyłali maile każdego poprzedniego dnia wieczorem.